Mechatroniczne kwalifikacje dla Przemysłu 4.0. Edycja druga

Banery firm finansujących i inne

Mechatroniczne kwalifikacje dla Przemysłu 4.0. Edycja druga
Projekt numer FELD.08.08-IZ.00-0003/23
Program Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Priorytet 8.Fundusze Europejskie dla Edukacji i Kadr w Łódzkiem
Działanie FELD.08.08 Kształcenie zawodowe 
 
Lider projektu:  Miasto Łódź 
Realizator: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego
Okres realizacji:  1.09.2024 – 31.08.2026
 
Działania wraz z efektami / rezultatami: 
Dla każdego uczestnika zostanie zrealizowane:
- 24 godzin zajęć dla uczniów mające na celu podniesienie bezpieczeństwa uczestników projektu przy maszynach i instalacjach elektrycznych w trakcie realizacji staży u pracodawców oraz mające na celu przygotowanie uczniów do egzaminów kwalifikacyjnych na stanowisko eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci na stanowiskach eksploatacji (minimum 76 osób podniesie kwalifikacje),
− 180 godzin specjalistycznych zajęć na temat mechatronicznych systemów sterowania przygotowujących uczestników projektu do egzaminu Siemens Certified Mechatronic Systems Assistant wraz z tym egzaminem potwierdzającym nabycie kwalifikacji (minimum 76 osób podniesie kwalifikacje),
− 24 godzin zajęć w zakresie zapoznania uczniów z systemem Lean Manufacturing czyli systemem zarządzania produkcją,
− 150 godzin staży uczniowskich u pracodawców.
− doradztwo zawodowe prowadzone w oparciu o rozwiązania w zakresie doradztwa zawodowego wypracowane w ramach PO WER (12 godzin doradztwa grupowego i 4 godziny doradztwa indywidualnego)
Ponadto zrealizowane zostanie:
 
  1. Doposażenie Pracowni mechatroniki w pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zawodach w branży mechatronicznej
  2. Odbycie przez nauczycieli szkolenia z obsługi zakupionego sprzętu mające na celu przygotowanie do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem zakupionego doposażenia (podniesienie kompetencji przez 3 nauczycieli)(2 osoby podniosą swoje kompetencje)
  3. Prace remontowe/adaptacyjne pracowni mechatronicznej z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych, wraz z wykonaniem dokumentacji technicznej i kosztorysu inwestorskiego
 
Grupy docelowe projektu: 
Projekt jest skierowany do osób fizycznych – uczniów zam. wg Kodeksu Cywilnego lub uczących się w woj. łódzkim, na kierunku technik mechatronik, technik elektronik, technik elektryk lub technik automatyk w placówkach prowadzących kształcenie zawodowe w rozumieniu ustawy z 14.12.2016 Prawo oświatowe w woj. łódzkim.
Grupę docelową projektu stanowi 90 uczniów (3 kobiety i  87 mężczyzn) w wieku ok. 15-19 lat przystępujących do projektu z własnej inicjatywy ze szkół z terenu miasta Łodzi - Technikum nr 7 w Zespole Szkół Samochodowych, Technikum nr 9 w Zespole Szkół Politechnicznych im. KEN, Technikum nr 10 w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych im. J. Szczepanika, Technikum nr 17 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych in. J. Nowaka-Jeziorańskiego i Techn. nr 22 im. gen. Maczka w Zespole Szkół Samochodowych i Mechatronicznych.
Projektem zostanie objętych 4 techników mechatroników (4 mężczyzn) z Technikum nr 17 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, 9 techników mechatroników (9 mężczyzn) z Technikum nr 7 w Zespole Szkół Samochodowych, 3 techników mechatroników (3 mężczyzn) i 2 techników elektroników (2 mężczyzn) z Technikum nr 10 w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych, 6 techników mechatroników (6 mężczyzn) z Technikum nr 22 im. gen. Maczka w Zespole Szkół Samochodowych i Mechatronicznych, 26 techników mechatroników (1 kobieta i 25 mężczyzn), 10 techników elektroników (10 mężczyzn), 20 techników automatyków (20 mężczyzn), 10 techników elektryków (2 kobiety i 8 mężczyzn) z Technikum nr 9 w Zespole Szkół Politechnicznych im. KEN.
Grupę docelową stanowi też 2 nauczycieli kształcenia zawodowego zatrudnieni w ŁCDNIKP (2 mężczyzn) o profilu mechatronicznym, prac. lub zam. w woj. łódzkim wg KC– przeszkoleni zostaną z zakupionego sprzętu.
Nauczyciele są zatrudnieni w ŁCDNIKP na umowę o pracę, uczą przedmiotów mechanicznych, wszyscy są to nauczyciele dyplomowani lub mianowani.
Grupę docelową stanowi również jako jednostka Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego – tu będzie doposażona Pracownia Mechatroniki, na paterze budynku.
 
Cel główny: 
Celem głównym projektu jest poprawa zdolności do zatrudnienia 90 uczniów Technikum nr 7 w Zespole Szkół Samochodowych, Technikum nr 9 w Zespole Szkół Politechnicznych im. KEN, Technikum nr 10 w Zespole Szkół Elektroniczno-Inf. im. J. Szczepanika, Technikum nr 17 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Technikum nr 22 im. gen. Maczka Łódź w Zespole Szkół Samochodowych i Mechatronicznych poprzez: adaptacje i doposaż. pracowni mechatronicznej i dodatkowe zajęcia specjalistyczne oraz uzyskanie kompetencji i nabycie kwalifikacji w zakresie mechatronicznych systemów sterowania oraz realizację staży zawodowych w powiązaniu z otoczeniem społeczno-gospodarczym w okresie od 01.09.2024 do 31.08.2026.
 
Wartość projektu: 
2 054 570,50 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 
1 849 113,45 zł
 
Pokaż więcej
strzałka w dół