Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie - dziś staż, jutro praca. Edycja druga
Działanie:
RPO WŁ 2014-2020, Priorytet XI, Działanie XI.3.1
Lider projektu:
Miasto Łódź
Okres realizacji:
01.09.2018- 31.08.2020
Cel ogólny:
Celem głównym projektu jest poprawa zdolności do zatrudnienia 96 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9, 10, Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi poprzez: dodatkowe zajęcia specjalistyczne, nabycie i potwierdzenie kompetencji w zakresie programowania maszyn sterowanych numerycznie oraz realizację staży zawodowych w powiązaniu z otoczeniem społeczno-gospodarczym w okresie od 01.09.2018 do 31.08.2020.
Grupa docelowa projektu:
Grupę docelową projektu stanowi 96 uczniów (0K i 96M) przystępujących do projektu z własnej inicjatywy ze szkół prowadzących kształcenie zawodowe Zespołu Szkół Ponadgim. nr9,nr10,Zespołu Szkół Samochodowych, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi. Grupę docelową stanowi również ośmiu (2K i 6M) nauczycieli kształcenia zawodowego o profilu mechanicznym i mechatronicznym pracujący lub zamieszkujący na obszarze woj. łódzkiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, którzy prowadzą zajęcia z uczniami ww. szkół (po dwóch z każdej szkoły).
Działania:
Zaplanowano dodatkowe, specjalistyczne zajęcia realizowane we współpracy z pracodawcami dla uczniów szkół kształcących w zawodach technik mechanik i technik mechatronik. W ramach projektu zostaną zrealizowane 2 edycje, które będą obejmować rok szkolny 2018/2019 i 2019/2020. W każdej edycji projektu będą brały udział 4 grupy uczniów po 12 os./gr. Dla każdego uczestnika zostanie zrealizowanych 220 godz. zajęć w zakresie programowania i użytkowania maszyn sterowanych numerycznie (tokarki, frezarki, drukarki 3D, plotery tnące), 150 godz. staży u pracodawców (przedsiębiorstwa z branży mechanicznej i mechatronicznej), 40 godz. zajęć przygotowujących do egzaminów kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
Uczestnicy projektu, którzy zdadzą egzamin przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Urząd Regulacji Energetyki otrzymają Świadectwo Kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, inst. i sieci na stanowiskach eksploatacji. Wnioskodawca zaplanował przeprowadzenie dla uczestników projektu zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kompetencje w zakresie programowania obrabiarek sterowanych numerycznie przez Izbę Rzemieślniczo-Handlową w Dreźnie (IHK). Po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający kompetencje wydany przez IHK tożsamy z certyfikatami uzyskiwanymi przez uczących się zam. terytorium Niemiec. Potwierdzone w ten sposób kompetencje wzmocnią zdolność uczniów do zatrudnienia na polskim i europejskim rynku pracy dzięki certyfikatom potwierdzającym ukształtowane umiejętności zgodnie ze standardami krajowymi i europejskimi.
Wartość:
988 415,00 zł
Dofinansowanie projektu z UE:
889 573,50 zł
Partner projektu:
Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego