Projekt „Łódź, Norrkoping – miasta włókniarzy 1950 - 1970”
Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego i Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zapraszają zainteresowanych nauczycieli wraz z uczniami z szkół ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w projekcie finansowanym w ramach programu „Patriotyzm jutra” Muzeum Historii Polski. Jest on szczególnie adresowany do uczniów, którzy interesują się historią, regionalizmem, edukacją obywatelską, etnologią, sztuką, folklorem, dziennikarstwem, muzeologią, fotografią, kulturą państw skandynawskich oraz dziejami Łodzi.
Projekt „Łódź, Norrkoping – miasta włókniarzy (..)” ma na celu stworzenie prezentacji i instalacji obrazującej „symetryczne” miejsca i sytuacje w obu miastach. Składa się z dwóch części : pierwsza polega na stworzeniu prezentacji multimedialnej bazującej na wypowiedziach dawnych pracowników zakładów włókienniczych obu miast. Wywiady z łódzkimi włókniarzami przeprowadzą w maju 2014 uczniowie, którzy zgłoszą się do udziału w projekcie. Uczniom będą asystowali profesjonaliści rejestrujący wywiady. W jego ramach uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich. Opracowane materiały staną się bazą dla stworzenia prezentacji multimedialnej we wrześniu 2014 r. Archiwalia z łódzkich i szwedzkich zasobów (CMW w Łodzi, IPN, Archiwum Państwowe, Instytut Etnologii
i Antropologii Kulturowej UŁ, Biblioteka im. J. Piłsudskiego w Łodzi) posłużą jako merytoryczne dopełnienie i urozmaicenie prezentacji.
Druga część projektu polega na stworzeniu wystawy (otwarcie w listopadzie 2014) w Centralnym Muzeum Włókiennictwa – kustoszom będą mogli asystować na zasadzie wolontariatu chętni uczniowie, a w stworzeniu lekcji muzealnej „Zagadki PRL” zainteresowani nauczyciele. Po zakończeniu wystawy prezentacja będzie dostępna na stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz na płytach DVD z wykorzystaniem do pokazywania w muzealnej sali odczytowej.
Zgłoszenia ( Karta Zgłoszenia do pobrania: www.wckp.lodz.pl ) prosimy przesyłać drogą mailową do Działu Oświaty CMW do@muzeumwlokiennictwa.pl lub faksem na numer 42/6843355 do 30 kwietnia 2014 r. Uprzejmie informujemy, że z jednej szkoły może wziąć udział maksymalnie dwóch uczniów. Liczba miejsc jest ograniczona – po stronie polskiej może brać udział 10 uczniów. Liczy się kolejność zgłoszeń. W razie dodatkowych pytań prosimy kierować je do koordynatora projektu Pani kustosz Agnieszki Szygendowskiej na numer 42/6846115.
Opracowała
Barbara Muras