XVI Weekend z Technologią Informacyjną za nami

Za nami XVI Weekend z Technologią Informacyjną

zdjęcie z weekendu1
Ośrodek Nowoczesnych Technologii Informacyjnych ŁCDNiKP już po raz szesnasty zorganizował Weekend z Technologią Informacyjną. Tym razem hasło wydarzenia brzmiało: „Technologie w szkole - wyzwania przyszłości”. 24 i 25 listopada 2023 r. - w piątek i sobotę - odbyło się 29 warsztatów i sesja plenarna, podczas których ukazano różne aspekty wykorzystania technologii informacyjnej w dydaktyce. Prowadzącymi zajęcia byli konsultanci i doradcy metodyczni ds. kształcenia ogólnego i zawodowego, innowacyjni nauczyciele oraz eksperci z wiodących firm informatycznych.
Program pierwszego dnia XVI Weekendu z Technologią Informacyjną obejmował przeprowadzoną stacjonarnie w siedzibie ŁCDNiKP sesję plenarną, trzy tury warsztatów oraz prezentację stoisk firm. W drugim dniu kolejne trzy tury warsztatów zostały przeprowadzone w formie zdalnej. Również online podsumowano wydarzenie.
Partnerem strategicznym XVI Weekendu z Technologią Informacyjną była firma Microsoft, partnerem technologicznym - firma Agraf. Pozostali partnerzy wydarzenia to: Eduko, Moje Bambino, Liga Niezwykłych Umysłów, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, IT EDU, Studio Projektów, Sekcja Informatyki Szkolnej, Centrum GovTech, Edukacja, Projekt „Mamy kota na punkcie mleka”, eTwinning, Erasmus+, Akademia Młodych Twórców.
zdjęcie z weekendu2
XVI Weekend z Technologią Informacyjną otworzyła Karolina Południkiewicz - dyrektor ŁCDNiKP. Do uczestników wydarzenia zwrócili się również jego honorowi goście: prof. Marcin Gołaszewski - przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak - łódzka radna oraz Piotr Patora - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Łodzi, koordynator ds. innowacji pedagogicznych.
W programie sesji plenarnej znalazły się wystąpienia: „Szkoła ucząca się z Minecraft Education” (Ewa Kołodziejczyk, Centrum GovTech), „Certyfikacja kompetencji informatycznych” (Beata Ostrowska, PTI), „Jak uczyć w świecie (do) BANI?” (Iwona Brzózka-Złotnicka, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog), „Oferta edukacyjna firmy Agraf” (Piotr Koniecki, Agraf), Sztuczna Inteligencja w edukacji (Barbara Michalska, Microsoft), „Strefa STEAM w każdej klasie” (Piotr Waś, Moje Bambino), „Jak w sposób atrakcyjny i angażujący dzieci uczyć o odżywianiu?” (Małgorzata Cyrańska-Bartocha, Projekt „Mam kota na punkcie mleka”), „Efektywne metody nauki programowania i baz danych z Ligą Niezwykłych Umysłów” (Sebastian Halko, LNU).

zdjęcie z weekendu5
Stacjonarnie przeprowadzono warsztaty: „Strona internetowa w WordPress on-line” (Katarzyna Koludo-Durkiewicz, Studio Projektów), „Kodowanie dla najmłodszych”(Anna i Jarosław Koludo, ŁCDNiKP), „Robot Photon - moduł Sztuczna Inteligencja” (Piotr Borowik, Moje Bambino), „Druk 3D to nic trudnego” (Anna i Jarosław Koludo, ŁCDNiKP), „Ucz się, koduj i twórz z Thymio. Programowanie Thymio w świecie sztucznej inteligencji” (Mateusz Kaczmarek, Agraf), „Przetwarzanie filmów - w jakim programie?”(Tomasz Krupa, ŁCDNiKP), „Edukacja przyszłości, czyli jak uczyć i uczyć się kompetencji przyszłości” (Iwona Brzózka-Złotnicka, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog), „Technologie mobilne na lekcji - czemu nie?” (Dorota Wojtuś, ŁCDNiKP), „Gry i zabawy edukacyjne z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i robotów do nauki kodowania” (Elżbieta Ciesiołkiewicz-Sanneh, ŁCDNiKP, Paulina Motyka, PM nr 159 w Łodzi), „Zaprojektowanie modelu 3D do wydruku (Anna i Jarosław Koludo, ŁCDNiKP), „Nowoczesna technologia ukryta w klockach Lego” (Natalia Pacocha, ZS-P nr 4 w Łodzi, Beata Kwiatkowska, ŁCDNiKP), „STEAM-owe zakodowane warsztaty z robotem Zosią małą nauczycielką, czyli jak wciągnąć uczniów w fascynujący świat nauki i eksploracji w modelu STEAM” (Karolina Dryńska, Eduko).

zdjęcie z weekendu3
Online uczestniczono w warsztatach: „Przygotowanie profesjonalnej narracji ze wsparciem sztucznej inteligencji” (Jarosław Koludo, ŁCDNiKP), „Padlet - wirtualna tablica bez tajemnic” (Katarzyna Skolimowska, ŁCDNiKP), „Wykorzystanie zasobów sieci w pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” (Marlena Kowalska, Katolicka SP, WODN w Piotrkowie Tryb.), „ChatGPT w wyszukiwarce Bing - innowacja w edukacji” (Artur Rudnicki, Microsoft, ZST w Radomiu), „TINKERCAD - symulacje prostych układów elektronicznych” (Michał Durkiewicz, ŁCDNiKP), „Przygotowanie dokumentów w aplikacji Word, czyli co warto wiedzieć o dostosowaniach?” (Bożena Piekarska, ŁCDNiKP), „Tworzenie filmu z wykorzystaniem programu Canva” (Agnieszka Piekarska, SP nr 153 w Łodzi), „Podstawy SQL dla nauczycieli z Ligą Niezwykłych Umysłów” (Radosław Błasiak, LNU), „Aplikacje na relaksacje” (Elżbieta Ciesiołkiewicz-Sanneh, ŁCDNiKP), „Sztuczna inteligencja w przygotowaniu graficznych materiałów dydaktycznych” (Anna Koludo, ŁCDNiKP), „Model STEAM - rozwijanie kreatywności uczniów (Dorota Wojtuś, ŁCDNiKP), „ExeBOOK - wsparcie zajęć dydaktycznych na poziomie szkoły podstawowej i średniej” (Bartosz Kiszewski, ZS nr 4 w Tychach), „Film z efektami specjalnymi w aplikacji Clipchamp” (Jarosław Koludo, ŁCDNiKP), „Piszemy w C++ prostą grę terminalową (Michał Durkiewicz, ŁCDNiKP), „Aplikacje przydatne w nauce programowania (Bożena Piekarska, ŁCDNiKP), „Jak sztuczna inteligencja może pomóc Ci w tworzeniu testów?” (Tomasz Krupa, ŁCDNiKP), „Python online z wykorzystaniem Chromebooka (Adam Jurkiewicz, Edukacja).
zdjęcie z weekendu4

Organizowany przez Ośrodek Nowoczesnych Technologii Informacyjnych ŁCDNiKP dwukrotnie w roku szkolnym - jesienią i wiosną - Weekend z Technologią Informacyjną jest każdorazowo ukierunkowany na prezentację najnowszych rozwiązań informatycznych wspierających organizację procesów kształcenia. Należy podkreślić proinnowacyjne znaczenie tego unikatowego na skalę kraju spotkania, które trwale już wpisało się do kalendarza najbardziej interesujących wydarzeń edukacyjnych.

Więcej informacji na stronie WzTI Link do strony WzTI