Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej

2. Adres szkoły i dane do kontaktu

93-590 Łódź, al. Politechniki 38

e-mail: info@zsp9.pl

www.zsp9.pl

tel. 42 684 11 27, 42 684 39 75

tel./faks  42 684 39 75

3. Imię i nazwisko dyrektora szkoły.

mgr inż. Henryka Michalska

4. Imię i nazwisko osoby do kontaktu w sprawie kształcenia modułowego.

Kierownik szkolenia praktycznego mgr inż. Paweł Dominikowski

5. Kierunki kształcenia w szkole.

Technikum nr 9

- technik elektronik

- technik elektryk

- technik energetyk

- technik informatyk

- technik mechatronik

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 9

- elektryk

- elektromechanik

6. Kierunki kształcenia w systemie modułowym.

- technik informatyk

- technik mechatronik

7. Dodatkowe informacje o szkole.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi istnieje na mapie miasta, pod różnymi nazwami, od ponad 60.lat. Kształci techników elektroników, mechatroników, elektryków, energetyków i informatyków, a także w zawodach na poziomie szkoły zasadniczej: elektryk i elektromechanik. I chociaż nie jest jedyną szkołą w mieście, która ma taką ofertę zawodów, to jednak można w niej znaleźć działania, które wyróżniają ją spośród innych placówek zawodowych.

Uczniowie zdobywają wiedzę, nabywają i rozwijają umiejętności, korzystając z nowoczesnych szkolnych pracowni zawodowych (pracownia energetyczna, pracownia mechatroniczna, pracownie elektryczne, pracownie elektroniczne, pracownie informatyczne) oraz pracowni udostępnianych w ramach współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Mają możliwość śledzenia zmian technologicznych, przygotowania się do tego, by im sprostać podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych m.in. w zakładach, które patronują poszczególnym zawodom. O tym, co trzeba wiedzieć o energetyce, o wykorzystywanym w tej dziedzinie gospodarki sprzęcie, zadaniach, jakie stoją przed pracownikami, dowiadują się dzięki firmie Dalkia Łódź S.A., która otacza opieką przyszłych energetyków. Wsparcia w rozwijaniu kompetencji zawodowych energetykom, ale także elektromechanikom udziela firma Engorem Sp.z o.o. Od kilku lat uczniowie z klasy mechatronicznej mają możliwość, dzięki patronatowi, odbywać zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w firmie BSH (Bosch i Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego i firmach współpracujących). Firmy proponują też młodym ludziom poznawanie zasad funkcjonowania zakładów pracy w innych miastach (Polska, Niemcy) podczas finansowanych przez nie wycieczek krajoznawczo-zawodowych. Niewątpliwym atutem (szczególnie z punktu wiedzenia motywacji do rozwijania wiedzy i umiejętności), ważnym dla młodzieży, są coroczne stypendia i nagrody dla najlepszych uczniów fundowane przez zakłady pracy (Dalkia, BSH). Patronat dużych firm, potentatów w swoich branżach, ale także współpraca z mniejszymi zakładami pozwala szkole szybko stawać się placówką nie tylko nadążająca za rozwojem techniki, lecz również instytucją uczącą się i prezentującą ten sposób podejścia do wiedzy młodzieży. Patronaty szkoły to nie tylko opieka zakładów pracy. Patronat naukowy nad szkołą przyjął też Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Stale i systematycznie poszerzamy ofertę edukacyjną szkoły, by rozwijać pasje i zainteresowania uczniów. Aby dobrze przygotować uczniów do egzaminów zewnętrznych zarówno w zakresie kształcenia zawodowego, ale także w sferze ogólnokształcącej szkoła przystąpiła do realizacji projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dwuletni projekt pod nazwą „Sukces zawodowy z mechatroniką w tle” (realizowany w latach 2012-2013) pozwolił młodzieży wyrównać braki i  poszerzyć umiejętności z języków obcych (także słownictwo zawodowe), z przedmiotów ścisłych, z technologii ICT (zajęcia z programu AutoCad), a także z przedmiotów zawodowych ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Zakupiony w ramach projektu sprzęt  daje możliwość prowadzenia specjalistycznych ćwiczeń np. z przedmiotów mechatronicznych. Zainteresowani uczniowie mogli bezpłatnie ukończyć kurs dający, po zdaniu egzaminu, uprawnienia elektryczne –świadectwo kwalifikacyjne SEP. Projekt objął w skali dwóch lat 480 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9.

Kursy zawodowe (obsługa wózków jezdniowych, spawanie, obsługa urządzeń elektroenergetycznych, wdrażanie oraz instalacje technologii ograniczających emisję CO2 ) oraz dodatkowe zajęcia z przedmiotów ścisłych i języka francuskiego zapewnił realizowany przez Zakład Doskonalenia Zawodowego we współpracy z Dalkią projekt pod nazwą „Przyszłość zawodowa z energią”, skierowany do ponad 100 uczniów klas przygotowujących do wykonywania zawodu technik energetyk, technik elektryk oraz elektromechanik.

Zupełnie inne doświadczenia zdobywają uczestnicy projektu międzynarodowego. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 od kilu lat współpracuje ze szkołą Werner von Siemens Schule w Wetzlar (Niemcy). Młodzi ludzie uczą się współpracy w grupie międzynarodowej podczas zajęć o charakterze zawodowym, rozwijają umiejętności językowe (język angielski i język niemiecki), ale także poznają swoja kulturę, dziedzictwo narodowe (wycieczki krajoznawcze w Polsce i w Niemczech). Takie możliwości daje udział szkoły w projekcie „Mikroprocesory i ich zastosowanie w życiu codziennym” realizowanym w ramach programu „Uczenie się przez całe życie.” (Comenius. Partnerskie projekty szkół).

Nie można też zapomnieć, że placówka od kilu lat jest beneficjentem projektów realizowanych przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, m.in. „Matura-pierwszy krok do kariery”, który ułatwił uczniom poprzez dodatkowe zajęcia zdanie obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki i uzyskanie indeksu studenta Politechniki Łódzkiej.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 podejmuje wysiłek, by zapewnić młodym ludziom jak najlepszy rozwój. Dlatego też od roku szkolnego 2012/2013 w szkole działa Akademia Cisco, dzięki której chętni mogą uczestniczyć w kursach uprawniających do zdawania egzaminów na międzynarodowe certyfikaty (IT Essentials: PC Hardware and Software i CCNA Discovery).

Współdziałamy z instytucjami, których celem jest pomoc szkole w wychowaniu i kształceniu młodzieży. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 opracowany został program edukacji patriotycznej, działa Koło Sympatyków Armii Krajowej. Uczniowie zdobywają wiedzę historyczną poprzez udział w spotkaniach m.in. z żołnierzami Armii Krajowej (ze szkołą wspólpracuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Łódź), organizowanie uroczystości rocznicowych z udziałem żołnierzy, przedstawicieli Związku Rodzin Katyński, Związku Sybiraków, Szarych Szeregów. Młodzież, przygotowując okolicznościowe programy, uczy się historii, w szczególny, bo pozalekcyjny, sposób. Od 2013 roku wspólnie z ŚZŻ AK Okręg Łódź realizujemy projekt pod nazwą „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej”, objęty patronatem Wojewody Łódzkiego, którego głównym celem jest przekazywanie młodzieży patriotycznych wartości, o które walczyło pokolenie żołnierzy Armii Krajowej.

Nasza szkoła od 8 lat jest współorganizatorem (we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli) Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych województwa łódzkiego. W ramach Przeglądu młodzi ludzie rywalizują w trzech kategoriach konkursowych: plastycznej, fotograficznej i literackiej. Nieodmiennie od kilku lat, profesjonaliści w swoich dziedzinach, członkowie jury, podkreślają wysoki poziom kreacji rzeczywistości poprzez sztukę u młodych uczestników Przeglądu.

Pracujemy tak, by młodzież odbierała szkołę jako miejsce przyjazne jej i bezpieczne.

Wiek 16-19 lat to czas kształtowania charakterów, osobowości, poznawania świata poprzez różne doświadczenia. Do tych młodych ludzi, którym czasem trudno odnaleźć właściwą drogę, skierowany jest projekt edukacyjny „Patrz w niebo, chodź po ziemi”. Realizacja projektu to wyprawa o charakterze survivalowym kilkunastoosobowej grupy młodzieży pod opieką nauczycieli w góry. W czasie pięciodniowej eskapady wszyscy zmagają się z trudnym przemarszem przez góry, nie zawsze sprzyjającą pogodą i własnymi słabościami. Uczą się współpracy w grupie, tolerancji, wzajemnej pomocy. Po powrocie wspierają się wzajemnie w zwykłych codziennych sprawach, stanowią dla siebie grupę wsparcia.

Świetlica Środowiskowa Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 zapewnia młodzieży, która ma trudną sytuację materialną, dary żywnościowe. Dzięki niej bogatsza o dodatkowe zajęcia jest oferta edukacyjna szkoły; zajęcia dodatkowe w czasie trwania roku szkolnego, a także zajęcia organizowane w czasie ferii zimowych oraz przerwy letniej.

Wielu uczniów placówki chce nie tylko mówić o zdrowiu i kondycji fizycznej, ale także o nią dba.  Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny,  który osiąga sukcesy w ogólnopolskich zmaganiach SKKT, organizuje udział młodzieży w rajdach po Łodzi i regionie. Bardzo atrakcyjnym działaniem, łączącym elementy turystyki, krajoznawstwa z kształceniem zawodowym jest organizowany przez ZSP 9 w ramach Światowego Dnia Elektryki Rajd Elektryków.

Młodzież rozwija tężyznę fizyczną, biorąc udział w zawodach sportowych w różnych konkurencjach: pływanie, siatkówka, piłka ręczna, rugby, lekka atletyka, koszykówka, boks.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 został opracowany i jest wdrażany szkolny program edukacyjno-zawodowy na lata 2010-2016 „Szkolne drogowskazy do sukcesu-mój uczeń wybiera przyszły zawód”.  Zespół, proponując m.in. zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego prowadzone przez profesjonalnych doradców zawodowych (współpraca z OHP), stara się sprostać wymaganiom współczesności w tym zakresie. Proponujemy też uczniom udział w zajęciach w ramach Programu Edukacji Konsumenckiej i Obywatelskiej  (program Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży).

Szkoła ma  ułatwione zadanie – firmy patronackie podczas zajęć zawodowych, jakie organizują dla uczniów, wskazują im możliwości i zagrożenia rynku pracy.

Formą rozwijania wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych jest aktywne włączenia młodych ludzi do działań z zakresu promocji szkoły – promowanie szkoły podczas Targów Edukacyjnych, wspólne z przedstawicielami zakładów pracy prezentowanie oferty placówki podczas spotkań z gimnazjalistami i ich rodzicami na terenie gimnazjów. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów szkoły jest wspieranie firmy Dalkia podczas dnia otwartego w elektrociepłowni („Ciepła Sobota”) oraz w czasie organizowanych w Manufakturze Łódzkiej „Dni Wody”.

         Efektywna praca grona pedagogicznego, olbrzymie zaangażowanie nauczycieli w kształcenie młodzieży procentuje wysokimi lokatami szkoły w ostatnich latach w Ogólnopolskim Rankingu Techników miesięcznika Perspektywy. W tegorocznym rankingu Technikum nr 9 zajęło 3 miejsce w Łodzi, 9 w województwie łódzkim i 113 w kraju, otrzymując tytuł „:Srebrnej Szkoły 2014”.

Pokaż więcej
strzałka w dół