Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim
2. Adres szkoły i dane do kontaktu
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 57/61
44 72 44 336
e mail zsz2tom@poczta.onet.pl
http://www.zsp2.nasztomaszow.pl/
3. Imię i nazwisko dyrektora szkoły.
Mariola Przybylska
4. Imię i nazwisko osoby do kontaktu w sprawie kształcenia modułowego.
Bożena Stec
5. Kierunki kształcenia w szkole.
Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica w Tomaszowie Mazowieckim
Technik ekonomista,
Technik handlowiec
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik organizacji reklamy,
Technik obsługi turystycznej
Wg starej podstawy programowej – klasy III i IV dodatkowo:
Technik żywienia i gospodarstwa domowego, Technik organizacji usług gastronomicznych, Kucharz,
Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Stanisława Staszica:
Kucharz,
Sprzedawca,
Piekarz,
Cukiernik.
6. Kierunki kształcenia w systemie modułowym.
Technik ekonomista,
Technik handlowiec,
Technik obsługi turystycznej
7. Dodatkowe informacje o szkole.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. St. Staszica jest najstarszą szkołą zawodową w Tomaszowie Mazowieckim. Pomaga wszystkim uczniom w pełnym rozwoju ich talentów, kreując cenionych specjalistów zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Dzięki posiadanej bazie dydaktycznej, wysoko wyspecjalizowanej kadrze pedagogicznej oraz ścisłej współpracy z pracodawcami możliwe jest prowadzenie zajęć w formie laboratoryjnej i warsztatowej, przez co – przyszły pracownik działa w sposób praktyczny w warunkach rzeczywistych lub do nich zbliżonych. Sprzyja to podwyższeniu efektywności kształcenia, a także potwierdzaniu kwalifikacji w zawodach ekonomicznych, gastronomicznych, turystycznych i usług reklamowych. Systematyczny rozwój szkoły jest efektem ciągłych poszukiwań nowych rozwiązań metodycznych i organizacyjnych oraz poszerzania i uatrakcyjniania oferty kształcenia.
Od roku 2010/2011 wdrożone zostało kształcenie modułowe w zawodzie technik ekonomista, a w bieżącym 2013/2014 r. w zawodach: technik handlowiec i technik obsługi turystycznej.
Wybór modułowego programu kształcenia poprzedzony został dogłębną analizą zalet i zagrożeń, ryzyka, kosztów i możliwości. Dziś, gdy pierwsi uczniowie klas modułowych kończą czwarty etap edukacyjny w technikum, możemy podsumować proces wdrożeniowy i ocenić zmianę, która stała się naszym udziałem, dokonała się w nas - nauczycielach, naszych uczniach i zainicjowała proces zmian w bliższym i dalszym otoczeniu szkoły.
NASZE MOTTO TO:
- INNOWACYJNOŚĆ
- PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
- KONKURENCYJNOŚĆ
w Regionie, Polsce i Europie
Uzupełnieniem oferty programowej szkoły są dodatkowe zajęcia edukacyjne dla uczniów realizowane wg programów modułowych: w tym zajęcia z zakresu obsługi pełnego pakietu oprogramowania finansowo-księgowego, kadr i płac, języka obcego zawodowego, zajęcia psychospołeczne, doradztwo zawodowe. Dla uczniów kształcących się w zawodach gastronomicznych i turystycznych kursy: kelnerskie, barmańskie, pilota wycieczek, obsługi oprogramowania do nowoczesnego wspomagania hoteli, realizowane w latach 2011-13 i zaplanowane do realizacji na lata 2013-2015 w ramach Projektów: „Szansa na przyszłość”, „ Talent-Pasja-Mistrzostwo w branży Ho-Re-Ca, „IKAR Innowacja-Kariera-Aktywność-Rozwój”, „Mistrz kuchni – profesjonalny trening umiejętności kulinarnych” z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX– Rozwój wykształcenia
i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 – Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Realizacja programów finansowanych ze środków UE pozwoliła na pokonanie trudności techniczno–organizacyjnych, wyposażenie pracowni symulacyjnych w niezbędny sprzęt, środki multimedialne, oprogramowanie, fachową literaturę, podręczniki do wykorzystania na zajęciach dla każdego ucznia.
Projekty realizowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
- Szansa na przyszłość
- Talent – Pasja – Mistrzostwo w branży Ho-Re-Ca
- Wspomaganie nauczania matematyki w technikum w oparciu o nowoczesne technologie
- GeoGebra
- Mistrz kuchni – profesjonalny trening umiejętności kulinarnych
- IKAR – Innowacja – Kariera – Aktywność - Rozwój
Innowacje pedagogiczne
Profesjonalista w zawodzie – kształcenie modułowe; we współpracy z pracodawcami
Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo;
Razem przez wieki - warsztaty historyczne z korelacją języka polskiego we współpracy z Uniwersytetem im. Jana Kochanowskiego w Kielcach
Jesteśmy organizatorami etapów okręgowych Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności, w których uczniowie corocznie zdobywają tytuły finalistów i laureatów.
Szkoła systematyczne promuje wartość edukacji zawodowej przybliżając uczniom gimnazjów i szkół podstawowych charakterystykę zawodów usługowych podczas organizowanych systematycznie w ciągu roku warsztatów zawodoznawczych.
Jesteśmy bogaci w doświadczenia, którymi chętnie dzielimy się w ramach wymiany dobrych praktyk, otwarci na zmiany, świadomi, że zmiana jest nieodłącznym elementem rozwoju i wymaga nieustannego dostosowywania.